AdvertImage

नेपाली क्लबले एएफसीका कुनै प्रतियोगिता खेल्न नपाउने , कारण यस्तो

न्यूज ब्युरो १६ मंसिर २०७७, मंगलवार ०६:४३
               
AdvertImage                        
नेपाली क्लबले एएफसीका कुनै प्रतियोगिता खेल्न नपाउने , कारण यस्तो
AdvertImage

काठमाडौं , अखबारपाटी खेल सम्बाददाता

नेपाली १३ ‘ए’ डिभिजन क्लबले दिएको क्लब लाइसेन्सको आवेदनलाई खारेज भएपनि सन् २०२१ मा ती क्लबले एसियली फुटबल महासंघ (एएफसी) ले आयोजना गर्ने कुनै पनि प्रतियोगितामा लिन नपाउने भएका छन् ।

सन् २०२१ का ‘ए’ डिभिजन क्लबका १३ टोली क्लब लाइसेन्सका लागि आवश्यक मापदण्ड पुरा गर्न नसकेकै कारण एफसीले सबैको आवेदन खारेज गरेको अखिल नेपाल फुटबल संघ (एन्फा) ले जनाएको छ । गत वर्ष पनि एएफसीले नेपाली क्लबहरुको आवेदनलाई खारेज गरेको थियो ।

एएफसीको फस्र्ट इन्स्टेन्स बडी (एफआइबी) ले नेपाली क्लबको डकुमेन्टको आधारमा यो निर्णय गरेको एन्फाले जनाएको छ । क्लब लाइसेन्स पाउन नसकेपछि नेपाली क्लबले २०२१ मा पनि एएफसीका कुनैपनि प्रतियोगिता खेल्न पाउने छैनन् ।

२०२० मा पनि सबै क्लबको आवेदन खारेज हुदा नेपाली क्लब एएफसीको प्रतियोगिता खेल्नबाट वञ्चित बनेको थियो । ‘ए’ डिभिजनमा १४ क्लव रहेपनि सरस्वती युथ क्लव ‘बी’ डिभिजनमा घटुवा हुदा आवेदन दिएको थिएन । अन्यको कागजपत्र पर्याप्त नभएको भनिएको छ ।

क्लब लाइसेन्सिङको मापदण्ड पुरा नगरेपनि गत वर्ष सिग्नेचर मनाङ मस्र्याङ्दी क्लबले एफसी कप खेल्न पाएको थियो । तर पछि एएफसीले एन्फालाई १० हजार अमेरिकी डलर जरिवाना गरेको थियो । क्लब लाइसेन्स नभएकै कारण ए डिभिजन लिग च्याम्पियन मछिन्द्र क्लबले एएफसी कपको छनोट चरण खेल्न पाएन ।

एएफसीले त्रिभुवन आर्मी क्लवले एएफसी लाइसेन्सका लागि गरेको प्रयासको भने तारिफ गरेको छ । एएफसीले क्लब लाइसेन्सको लागि मुख्य गरी ५ बुँदे मापदन्ड तोकेको छ । तीन बुँदाभित्र १९ वटा सहायक बुदा छन् । जसमा क्लबहरुको स्पोर्टिङ गतिविधि, एकेडेमी, खेलाडी, प्रशिक्षक र अफिसियल अनुबन्ध लगायत छन् । अर्को कानूनी प्रक्रिया हो । यस्तै क्लबको वार्षिक बजेट, अडिट रिपोर्टदेखि कर चुक्ताको प्रमाण पनि पेश गर्नुपर्नेछ ।

क्लबहरुको आफ्नै रंगशाला हुनुपर्ने, एकेडेमी, खेलाडीको होस्टेल, प्रशिक्षणस्थल रहनुपर्ने मापदण्ड छ । यस्तै क्लबको आफ्नै युथ स्तरका दुई टिम र ग्रासरुट कार्यक्रमहरु समावेश गर्नुपर्ने मापदण्डमा उल्लेख छ ।